Introduction
The main active ingredient of inulin jerusalem artichoke powder is Inulin. It is a water-soluble dietary fiber, another form of energy storage in plants besides starch. Plants that people eat on a daily basis. Such as onions, garlic, bananas, and wheat, all contain inulin.
Inulin is a fructose polymer with glucose molecular groups at the end, with the chemical formulae GFn and Fm. Inulin is an excellent dietary fiber. It has been proven to be the best naturally soluble dietary fiber by a lot of research and application.
The World Health Organization has identified dietary fiber, particularly inulin, as the seventh crucial nutrient for the human body.
Inulin, classified as a low-calorie soluble fiber with only 1.5 calories per gram, stands as a unique carbohydrate. Despite being composed of fructose molecules, it contains significantly fewer calories than typical carbohydrates. This is due to the fact that fiber, including inulin, cannot be broken down or absorbed by the digestive system.
When eaten, soluble fiber absorbs water and turns into a gel-like substance.

Specification
| English Name | Jerusalem Artichoke Extract |
| Latin Name | Helianthus tuberosus |
| Specification | Inulin ≥ 90.0% |
| CAS | 9005-80-5 |
| Molecular Formula | C228H382O191 |
| Molecular Weight | 6179.358 |
| Appearance | White powder |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | NLT 95% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
| Total Heavy Metals | ≤10ppm |
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
Function&Application
★The effect of inulin on weight loss:
100% Jerusalem Artichoke Extract Powder can help regulate appetite and reduce these common hunger sensations, helping to achieve your weight loss goals.
★The effect of inulin on blood sugar control:
Inulin can help improve blood sugar levels in patients with type II diabetes or prediabetes. This is very important for health because spiral blood sugar levels can cause many other metabolic disorders and affect health. Inulin can help improve our sensitivity to insulin hormones by reducing the fat stored in the liver.
★The effects of inulin on the health of the digestive system:
As a prebiotic, inulin plays a vital role in controlling this balance, helping to feed and increase the number of beneficial bacteria. Keeping these "good bacteria" in the body is important because they play a key role in digesting food and have many other benefits.
The suggested dosage of Jerusalem Artichoke Extract:
The effective daily intake is 5 grams, and the recommended maximum daily intake is 15-20 grams, depending on the type of food, the general addition amount is 2-15%, and the additional amount of individual health tablets can reach 70%.
On average, 1000 grams of inulin can be taken for 2-3 months.
Email: medical@ysgcn.com
★Our advantage:
Please kindly check the advantages of Plant Extract from YSG :
1. The price is 10% lower than the market, which can reduce the import cost.
2. Free sample is provided for your testing.
3. Lead time is within 3 days after order confirmation.
4. Quality complied with the EP, and USP standards and confirmed by a third party per year.
★Certificate:
All the ingredients are natural and approved BY ISO, KOSHER, HALAL, SC, and HACCP approved.

Hot Tags: inulin jerusalem artichoke powder,organic jerusalem artichoke inulin,inulin powder jerusalem artichoke,China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China









