Fenugreek Powder Introduction
An herb that belongs to the same family as soy is fenugreek powder. Spice, flavoring agent, and supplement use its fresh and dried seeds, leaves, twigs, and roots. Several studies indicate that fenugreek may have a variety of health benefits, despite the need for additional research.
The strong fragrance of fenugreek powder is near celery and lovage. Fenugreek is utilized for curries, pickles, chutneys, soups. It goes very well with garlic and paprika.
Specification
| Product name | Fenugreek Extract Powder |
| Latin name | Trigonella foenum-graecum L. |
| Used Part | Seed |
| Identification | TLC |
| Assay | Saponins≥50.0% |
| Appearance | Brown yellow powder |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | NLT 95% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
| Heavy Metals | |
| Total Heavy Metals | ≤10ppm |
| Lead | ≤3ppm |
| Arsenic | ≤1ppm |
| Mercury | ≤0.1ppm |
| Cadmium | ≤1ppm |
| Pesticides residue | Complies |
| Microbiology | |
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
Fenugreek Powder Function
1. Diabetes management
In a recent meta-analysis, a dozen previously published studies on the relationship between fenugreek powder and blood sugar management were examined. In people with diabetes or pre-diabetes, the herb significantly reduced fasting blood glucose levels, according to the researchers. There were no reports of liver or kidney toxicity, and digestive discomfort was the most common side effect of using fenugreek.
2. Lowering blood cholesterol is an additional benefit of fenugreek that is supported by science.
A 2020 meta-investigation that pooled recently distributed information presumed that fenugreek powder available to be purchased supplementation fundamentally decreased all out cholesterol, as well as "terrible" LDL cholesterol, while expanding levels of "good" defensive HDL cholesterol. The herb worked especially well for diabetics who wanted to lower their risk of heart disease. That is key since people with diabetes are two times as liable to foster coronary illness as per the Communities for Infectious prevention and Anticipation.
3. Relieving menstrual cramps
Fenugreek powder has been suggested as a treatment for cramps, and some research backs this up. A study published in the Journal of Reproduction & Fertility compared the effects of 900 mg of fenugreek seed powder taken as a capsule to a placebo on female study participants' menstrual pain. Researchers reasoned that the people who had gotten fenugreek encountered a fundamentally bigger decrease in period torment. Other symptoms, such as fatigue, headache, nausea, vomiting, lack of energy, and fainting, were also reduced by the fenugreek seed group. It was used without any reported adverse effects.
4. Increased milk production during breastfeeding
This benefit is difficult to quantify. According to the NIH, organic fenugreek powder has been recommended for a long time to increase breastfeeding women's milk supply. Some exploration upholds the association, however the outcomes are blended. One study stated that there was insufficient research to support the safety and efficacy of breastfeeding-friendly herbs like fenugreek.
5. Men's health
Organic fenugreek powder also contributes to the health of men. Clinical trials suggest that fenugreek extract may increase total testosterone levels in males, according to a 2020 study. While a fenugreek supplement improved libido overall in 60 men between the ages of 25 and 52, a prior study found no such increase in testosterone. Self-reported satisfaction with muscle strength, energy, and well-being, in addition to improvements in sexual arousal and orgasm, were examples of this.
Fenugreek Powder Application
1.Medical field: Fenugreek Powder can be used to make medicines for diabetes control, liver and kidney protection, painkillers, etc.
2.Food field: Fenugreek Extract Powder is used to make dietary products such as slimming tea and diet meals.
★ Certificate:
All the ingredients are natural and approved BY ISO, KOSHER, HALAL, SC, HACCP approved.

★Our product advantages are:
1. Pesticides ≤0,01 mg/kg fixed in the European regulation 396/2005.
2. Benzo(a)pyrene≤10μg/kg and PAH(4) ≤50μg/kg fixed in the European regulation 1881/2006.
3. Ethanol ≤ 5,000mg/kg fixed in the 2009/32/EC.
4. Ethylene Oxide comply with European regulations (EC) No 396/2005 and (EC) No 178/2002.

Hot Tags: fenugreek powder, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China, , ,









