White Willow Bark Powder Introduction
White willow (Salix alba L.) is a deciduous tree belonging to the Salix family Salix family. It is cultivated all over China, mainly distributed in the Yangtze River Basin and various parts of South China. White willow is used as medicine with leaves, buds, roots, and bark, but dry white willow bark is used in cosmetics.
White willow bark powder tailored for the cosmetics industry, the main active ingredients are salicin and dextran. Salicin has aspirin-like properties and is an effective anti-inflammatory ingredient. It is traditionally used to heal wounds and relieve muscle pain.Salicin is an inhibitor of NADH oxidase. It has anti-wrinkle effects, increases skin gloss and elasticity, reduces pigmentation, and increases skin moisture. It is used in cosmetics for anti-aging, exfoliating, and anti-acne skin care. effect. Dextran can improve the body's immunity, activate cell vitality, and achieve anti-inflammatory and anti-wrinkle effects.
Specification
| English Name | White Willow Bark Extract Powder |
| English alias | Extract of willow; Salix; Extract of willow bark; Salix alba bark extract; Salix leaf extract; Willow bark extract; Beli stem bark extract; Cortex Salicis; Salix alba Linn., stem bark extract;Extraction of Salicin from Willow Bark |
| Latin Name | Salix alba L. |
| Specification | 7.0%~98.0% |
| CAS | 138-52-3 |
| Chemical formula | C13H18O7 |
| Molecular weight | 286.2778 |
| Appearance | Low content is brown powder; High content is white powder. |
| Odor | Characteristic |
| Taste | Characteristic |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | NLT 95% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
| Total Heavy Metals | ≤10ppm |
| Pesticides residue | Complies |
| Microbiology | |
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
White Willow Bark Powder Function
●Anti-aging
Salicin not only affects the regulation of genes in the skin, but also regulates the gene groups related to the biological process of skin aging. These gene groups are called functional "young gene groups". In addition, salicin plays an important role in the production and maintenance of collagen, one of the key proteins in the skin, so it can increase skin elasticity and achieve anti-wrinkle effects.
●Exfoliating
Salicin has the effect of gently removing dead skin cells on the skin surface, accelerating the shedding of aging skin cells, regulating the physiological activity of the skin stratum corneum, and making the skin uniform and shiny.
●Antibacterial, anti-inflammatory and anti-acne
The ingredient salicin of white willow bark powder has aspirin-like properties and has a certain anti-inflammatory effect. It can be used to relieve facial acne, herpetic inflammation and sunburn.
White Willow Bark Powder Application
Salicin, the main ingredient of white willow bark powder, is suitable for various formulations such as creams, creams, lotions, lotions, essences, etc. It can be used in acne-removing, exfoliating, swelling and pain-relieving, anti-aging and other functional cosmetics.
Hot Tags: white willow bark powder, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China, Humulus Lupulus Flower Extract Powder,




