Boswellia Serrata Extract Powder Introduction
Boswellia Serrata Extract Powder is refined from the resin of the olive plant Boswellia carterii Birdw. It is a yellow-white powdery fluid extract of Boswellia. Its active ingredient is boswellic acid, which can invigorate blood and relieve pain, reduce swelling and build muscle, and is also effective Kill trichomoniasis. Frankincense, whose real name is Xunlu, is a solidified resin of the evergreen tree of the olive family. Because it drops into a nipple shape, it is also called nipple fragrance. It is a raw material for incense, but also for medicinal use.
Specification
| Product name | Boswellia Serrata Extract Powder |
| Latin name | Boszvellia carterii Birdw |
| Used Part | Gum Oleoresin |
| Assay | Boswellic acid: 60.0% 65.0% 70.0% |
| Appearance | White powder |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | 100% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
| Heavy Metals | |
| Total Heavy Metals | ≤10ppm |
| Lead | ≤3ppm |
| Arsenic | ≤1ppm |
| Mercury | ≤0.1ppm |
| Cadmium | ≤1ppm |
| Pesticides residue | Complies |
| Microbiology | |
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
Boswellia Serrata Extract Function
1. Invigorate blood circulation and relieve pain:
Boswellia Serrata Extract Powder can invigorate blood and remove blood stasis, and achieve the effect of relieving pain, especially for women with blood stasis, amenorrhea and dysmenorrhea. It is also effective for rheumatic arthralgia, limb pain, traumatic bruises and pain.
2. Reduce swelling and grow muscle:
It has the effect of reducing swelling when the sore is first onset or ulcerated; and for the symptoms of scrofula and unresolved sputum nucleus.
3. The uterus pill with Boswellin as the first medicine has stronger antibacterial effect than many antibiotics and can effectively kill trichomoniasis.
boswellia serrata standardized extract Application
1. Medical field:
●Analgesic effect: Boswellia Serrata Extract Powder can act on nerve endings to achieve analgesic effect, and can inhibit capillary permeability to achieve the effect of reducing swelling.
●Anti-inflammatory effect: Boswellin Extract boswellic acid has an anti-inflammatory effect with minimal side effects. It is a safe and well-tolerated anti-inflammatory drug.
●Anti-gastric ulcer effect: Boswellin Extract exerts an anti-gastric ulcer effect by reducing free acidity in the stomach, anti-Helicobacter pylori and anti-inflammatory effects.
2. Beauty field:
Antioxidant effect: Frankincense resin essential oil shows satisfactory antioxidant effect when added to sunflower oil, and has good antioxidative activity in olive oil. Therefore, frankincense can be used as a natural active ingredient or additive in pharmaceutical preparations and cosmetics, and can expand the observation of the antioxidant effect of frankincense and its stability in medicines and cosmetics.
★ Certificate:
All the ingredients are natural and approved BY ISO, KOSHER, HALAL, SC, HACCP approved.

★ Our factory:
● GMP-Standard Workshop:The factory covers 26,000 square meters.
● 4 Stainless Steel Production Line Complied with GMP Standard.
● 7 Concentration Facilities.
● 36 Stainless Steel Chromatographic Separation Columns.
● Spraying and Drying System.
● Refining, Drying and Packing workshop.
● High Temperature Sterilization Warehouse.

E-mail: medical@ysgcn.com
Hot Tags: boswellia serrata extract powder,Boswellia Serrata Extract,boswellia serrata standardized extract,China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China, Calendula Officinalis Flower Extract Powder,









