phyllanthus emblica fruit extract Introduction
phyllanthus emblica fruit extract is the dried ripe fruit of Phyllanthus emblica L., a plant of the genus Euphorbiaceae.
Emblica (Phyllanthus emblica Linn.) is a genus of Euphorbiaceae, tree, up to 23 meters high, 50 cm diameter at breast height; bark light brown; branches with vertical thin stripes, covered with yellowish brown pubescent hairs.
Emblica has the functions of clearing away heat and cooling blood, digesting food and invigorating the stomach, promoting fluid and relieving cough.
Specification
| Product name | Phyllanthus Emblica Extract Powder |
| Latin name | Phyllanthus emblica Linn. |
| Used Part | Fruit |
| Assay | Polyphenols ≥ 30.0% |
| Appearance | Brown yellow powder |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | 100% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
| Lead | ≤ 3ppm |
| Arsenic | ≤ 1ppm |
| Mercury | ≤ 0.1ppm |
| Cadmium | ≤ 1ppm |
| Pesticides residue | Complies |
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
phyllanthus emblica extract Function&Application
1. Supplemental nutrition to promote metabolism
Although phyllanthus emblica extract is a wild fruit, its nutritional value is very high. People can absorb a lot of vitamins and flavonoids by eating this fruit, and can also absorb more than a dozen amino acids necessary for normal metabolism of the human body. The normal metabolism of the human body is a necessary nutrition, so people usually eat emblica to supplement nutrition and promote metabolism, which is of great benefit to improving human body quality.
2. Cardiovascular protection
Not only the pulp can be used by people, but its seeds can also be eaten by people, and its seeds are rich in unsaturated fatty acids, among which the content of linoleic acid, linolenic acid and palmitic acid is relatively high. Purify blood, soften blood vessels, prevent blood pressure and blood lipids from rising, and reduce the incidence of arteriosclerosis and coronary heart disease.
3. Disease prevention and disease resistance
There are also some natural medicinal ingredients in Phyllanthus Emblica Extract Powder, which can be anti-inflammatory, bactericidal, anti-virus, and can also clear heat and cool blood. The vitamin C contained in Emblica can also promote the regeneration of human immune cells, which also has certain benefits for enhancing human immunity.
Hot Tags: phyllanthus emblica fruit extract,phyllanthus emblica extract,phyllanthus emblica fruit extract,China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China









