buckwheat seed extract Introduction
buckwheat seed extract, which is brownish-yellow powder in appearance. Tartary buckwheat (scientific name: Fagopyrum tataricum (L.) Gaertn.) is a plant of the Polygonaceae, buckwheat genus. Annual herb. Stems erect, 30-70 cm high, branched, green or slightly purple, with thin longitudinal edges, leaves broadly triangular, 2-7 cm long.
buckwheat extract has high nutritional value and contains protein, bioflavonoids, vitamins, cellulose, 18 kinds of amino acids, chlorophyll, magnesium, potassium, calcium, iron, manganese, zinc, chromium, copper, selenium and other ingredients , is the only cereal crop that integrates the seven major nutrients. In China, Japan, North Korea, Russia and other countries, hard-raised wheat has always been a favorite product of the public, and is known as the "king of grains".
Modern medical research shows that buckwheat malt extract has the functions of lowering blood sugar, lowering blood lipids, lowering uric acid, preventing constipation, detoxifying and beautifying the face, and can enhance the body's immunity. Inflammation and so on have certain adjuvant therapeutic effect. Patients with diabetes, coronary heart disease and hypertension who drink "tartary buckwheat tea" for a long time are quite beneficial to their health.

Specification
| English Name | Green Buckwheat Extract Powder |
| Latin Name | Fagopyrum esculentum Moench. |
| Specification | VC ≥40.0% |
| Appearance | Brown green powder |
| Odor | Characteristic |
| Taste | Characteristic |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | NLT 95% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
| Total Heavy Metals | ≤10ppm |
| Pesticides residue | ≤ 0.01mg/kg meet the requirement and its modifications |
| Microbiology | |
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
buckwheat seed extract Function
1. Prevention and treatment of cardiovascular diseases;
2. The effect of lowering blood lipid, lowering blood pressure and lowering blood sugar;
3. buckwheat extract can enhance immunity;
4. Antioxidant effect;
5. Antibacterial and sterilization, preventing brain cell aging, used as an anticancer agent;
6. Protect gastric mucosa, repair brain damage, and fight depression;
7. Promote insulin secretion and improve the affinity of insulin receptors. It has inhibitory effect on aldose reductase, which is beneficial to the treatment of diabetic cataract;
8. buckwheat malt extract has protective effect on cerebral ischemia and renal ischemia injury;
★Certificate:
All the ingredients are natural and approved BY ISO, KOSHER, HALAL, SC, HACCP approved.

Hot Tags: Buckwheat Seed Extract,buckwheat extract,buckwheat malt extract,China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China, , ,









