Green Tea Extract Powder Introduction
The main active ingredient of Green Tea Extract Powder is tea polyphenols, which mainly contains catechins. It is a kind of polyphenols mainly present in tea, accounting for 8%-20% of tea. It is an important health care in tea. The chemical composition of the effect. Now, tea polyphenols have been widely used in food, cosmetics and pharmaceutical industries.
green tea extract 98 polyphenols has the functions of anti-oxidation, delaying aging, anti-cancer and anti-mutation, preventing atherosclerosis, cardiovascular disease, hypertension and other diseases; killing harmful bacteria in the body, anti-virus, preventing diabetes, preventing dental caries and so on.
Specification
| Product name | Green Tea Extract Powder |
| Latin name | Camellia sinensis O.Ktze. |
| Used Part | Leaf |
| Identification | TLC |
| CAS | 90045-38-8 |
| Chemical formula | C15H24N2O |
| Molecular weight | 248.37 |
| Assay | Polyphenols 50.0% 95.0% 98.0% EGCG 40% 50% |
| Appearance | Light yellow fine powder |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | NLT 95% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
| Heavy Metals | |
| Total Heavy Metals | ≤10ppm |
| Lead | ≤3ppm |
| Arsenic | ≤1ppm |
| Mercury | ≤0.1ppm |
| Cadmium | ≤1ppm |
| Pesticides residue | Complies |
| Microbiology | |
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
green tea extract 98 polyphenols Function
1.green tea extract polyphenols has antioxidant effect.
2. Anti-cancer and anti-mutation effects.
3. Sterilization and antibacterial, improve intestinal microbial structure.
4. Antiviral effect.
5. Reduce fat and lose weight, prevent and treat atherosclerosis.
6. Antihypertensive effect.
7. The effect of healthy teeth and anti-caries.
8. Hypoglycemic effect.
green tea extract polyphenols Application
Green Tea Extract Powder has powerful antibacterial and enzyme inhibitory effects: Excellent additives for cosmetics and daily chemicals, which can prevent skin diseases, skin allergies, remove skin pigments, prevent dental caries, dental plaque, periodontitis and bad breath, etc.
Hot Tags: green tea extract powder,green tea extract 98 polyphenols,green tea extract polyphenols,China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China, , Natural Rosemary Extract Powder









