Uva Ursi Leaf Extract Introduction
Uva Ursi Leaf Extract is extracted and refined from the dry leaves of Ericaceae Juss. Its appearance shape is brown-yellow fine powder.The active ingredients are arbutin and ursolic acid.
Arbutin is an inhibitor of tyrosinase in human melanocytes. Arbutin can effectively inhibit the biotyrosinase activity in the skin, block the formation of melanin, and accelerate melanin through direct binding with tyrosinase. The decomposition and excretion of arbutin, thereby reducing skin pigmentation, removing stains and freckles, is currently the main raw material commonly used in whitening cosmetics at home and abroad. Many countries have applied arbutin in cosmetics.
Plant source
Uva Ursi Leaf, also known as bilberry leaf, is the name of traditional Chinese medicine. It is the leaf of Vaccinium vitis-idaea L., a plant of the Rhododendron family. An evergreen dwarf shrub with slender and creeping rhizomes in the underground part, and the plant height in the above-ground part is 10-30 cm. The stem is slender, erect or lying prone underneath, and the branches and young branches are gray-white pubescent.
Indications of stranguria, gout, can also be used for antibacterial, diuretic and other effects.
Specification
| Product name | Uva Ursi Leaf Extract |
| Latin name | Vacciniumvitis idaea Linn |
| Used Part | Leaf |
| Specification | 5:1 10:1 20:1 |
| Appearance | Brown yellow powder |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | 100% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
| Pesticides residue | Complies |
Heavy Metals
| Total Heavy Metals | ≤10ppm |
| Lead | ≤3ppm |
| Arsenic | ≤1ppm |
| Mercury | ≤0.1ppm |
| Cadmium | ≤1ppm |
Microbiology
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
arctostaphylos uva ursi leaf extract Function
1. Antioxidant effect: Ursolic acid, the active ingredient of Uva Ursi Leaf Extract, is a strong antioxidant. Antioxidant has a positive effect on human body anti-aging, skin freckle removal, pigment removal and beauty.
2. Effect on hepatitis: After clinical verification, ursolic acid can effectively treat viral hepatitis and is the main active ingredient of antiviral hepatitis drugs.
3. Antibacterial and antiviral effects: Ursolic acid can cause cell viability to decline, inhibit G+ and G- bacteria and inhibit the growth of fungi. It has obvious effects on killing and inhibiting Streptococcus mutans and periodontal pathogens.
4. Whitening and depigmenting effect: Arbutin has whitening activity, and its whitening mechanism is that arbutin produces competitive and reversible inhibition of tyrosinase, thereby blocking the synthesis of dopa and dopaquinone, thereby inhibiting melanin Generate, so as to achieve the whitening effect.
Application
The medicinal dosage forms of arctostaphylos uva ursi leaf extract include decoctions, tinctures, capsules and tablets.
Mainly used to treat urinary tract diseases, dermatitis, hypertension, congestive heart failure, trauma and diarrhea.
★ Certificate:
All the ingredients are natural and approved BY ISO, KOSHER, HALAL, SC, HACCP approved.

★ Where to buy Uva Ursi Leaf Extract?
YSG's Uva Ursi Leaf Extract uses GAP standard raw materials to make sure the finished products quality can meet the international standard, at the same time, the special technology was required for the production to have the best possible quality of the extract without impurity like the PAHs, pesticides residues meeting the European standard, at the same time, to make the sure the yield of the product is well to keep the competitive prices to our sincerely customers.

Hot Tags: uva ursi leaf extract,arctostaphylos uva ursi leaf extract,China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China, 100 Jerusalem Artichoke Extract Powder,









