garcinia cambogia Extract Powder Introduction
Garcinia Combogia Extract Powder is extracted from the peel of a plant of the genus Garcinia. The active ingredient is HCA (Hydroxy Citric acid).
HCA can change the body's lipid and carbohydrate metabolism, has the effects of reducing body weight, lowering blood lipids, and suppressing appetite. It is often used as the main functional ingredient in natural weight loss health products.

Plant source
Garcinia cambogia is a tree of the dicotyledonous plant Garciniaceae,about 20 meters high; the bark is thick and cork-like,
and the yellow fruit bears the same name as the plant species.
Garcinia cambogia fruit powder is almost the same size as an orange, and the outer surface is similar to a pumpkin, often with several longitudinal grooves.
Garcinia cambogia has attracted attention because of its anti-obesity effect.
Specification
| Product name | Garcinia Combogia Extract Powder |
| Latin name | Garcinia Combogia |
| Used Part | Pericarp |
| Specification | 50.0% 60.0% HCA |
| Appearance | Light brown or off-white powder |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | 100% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
| Pesticides residue | Complies |
Heavy Metals
| Total Heavy Metals | ≤10ppm |
| Lead | ≤3ppm |
| Arsenic | ≤1ppm |
| Mercury | ≤0.1ppm |
| Cadmium | ≤1ppm |
Microbiology
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
The characteristics are:
1.We can supply powder and granule form.
2.Water soluble NLT 90%.
3.No solvent residue,100% water solvent
4.Complied with the EP, USP standard and confirmed by third party per year.
garcinia cambogia fruit powder Function
1.Suppress appetite.
2.Regulate fat metabolism in the body.
3.Inhibit the synthesis of fat.
4.Promote the burning of fatty acids.
bulk garcinia cambogia powder Application
Garcinia Cambogia Extract Powder is widely used in the field of health food and beverages.
Hot Tags: Garcinia Cambogia Extract Powder,garcinia cambogia fruit powder,bulk garcinia cambogia powder,China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China









