great burnet root extract Introduction
great burnet root extract is extracted from the dried root of Sanguisorba officinalis L. or Sanguisorba officinalis L.var.longifolia (Bert.) Yu et Li. It is a natural Chinese herbal medicine.
Rich in chemical components such as tannins, triterpenes, flavonoids, and polysaccharides. Among them, the content of tannins is the highest, about 17%. In addition, there are small amounts of organic acids, steroids, and anthraquinones. Its main application is concentrated in the field of medicine. Moreover, it can be seen from ancient times to the present.
Specification
| Latin name | Sanguisorba officinalis L. |
| Used Part | Root |
| Identification | TLC |
| Specification | 10:1 |
| Appearance | Brown yellow powder |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | NLT 95% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
| Heavy Metals | |
| Total Heavy Metals | ≤10ppm |
| Lead | ≤3ppm |
| Arsenic | ≤1ppm |
| Mercury | ≤0.1ppm |
| Cadmium | ≤1ppm |
| Pesticides residue | Complies |
| Microbiology | |
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
burnet extract Main ingredients
1. Tannins
Garden Burnet Extract mainly includes two types of hydrolyzable tannins and condensed tannins. The highest content can reach 17%. Hydrolyzable tannins are classified according to the type of phenolic acids obtained after hydrolysis. Can be divided into gallic acid tannin (gallotannin) and reverse gallic acid tannin (ellagitannins, also known as ellagic acid tannin) two categories. Condensed tannins are formed by carbon-carbon bond polymerization of catechin or its derivatives (such as flavan-3-ols, flavan-3,4-diols, proanthocyanidins, etc.) compound.
2. Triterpenes and their glycosides
Triterpenoids are mainly pentacyclic triterpenoids. That
The structural types mainly include ursane type, oleanane type, and lupane type. Ursane-type and oleanane-type aglycones are the most common.
3. Flavonoids
Mainly catechins, quercetin, and flavonols as well as cyanidin, anthocyanin, and so on.
It also contains lignans, polysaccharides, a small number of organic acids, anthraquinone, and other substances.
great burnet root extract Function&Application
1. Hemostasis
Able to converge proteins into macromolecular compounds. Moreover, the substance does not dissolve in water but condenses on the surface of the mucous membranes. This is also the basic material basis for it to stop bleeding and protect the mucous membrane.
2. Anti-inflammatory
Anti-inflammatory effects are achieved by inhibiting the production of inflammatory mediators such as PGE2, NO, TNF-α, IL-1β, and IL-6.
3. Antibacterial
In particular, it has a strong antibacterial effect on Gram-positive bacteria.
4. Antioxidant
Garden Burnet Extract can remove reactive oxygen species and 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazine free radicals (DPPH•) in normal metabolism in the human body, and has a certain concentration dependence.
5. Anti-allergic and skin care
It has the effect of detoxifying and suppressing sores, and it can also resist allergies and whiten skin care.
★ Our factory
GMP-Standard Workshop: The factory covers 26,000 square meters.
◆ 4 Stainless Steel Production Line Complied with GMP Standard
◆ 7 Concentration Facilities
◆ 36 Stainless Steel Chromatographic Separation Columns
◆ Spraying and Drying System
◆ Refining, Drying, and Packing workshop
◆ High-Temperature Sterilization Warehouse

YSG uses GAP standard raw materials to make sure the quality of the finished product can meet the international standard, at the same time, special technology was required for the production to have the best possible quality of the extract without impurities like the PAHs, pesticides residues meeting the European standard, at the same time, to make the sure the yield of the product is well to keep the competitive prices to our sincere customers.
Hot Tags: Great Burnet Root Extract,burnet extract,China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China, Natural Tribulus Terrestris Extract,









