Valerian Extract Powder Introduction
Valerian Extract Powder is a product extracted from valerian root or rhizome. Valerian extract has been listed in the pharmacopoeias of Europe, America and other countries. Valerian extract is generally marketed in capsules. It has antispasmodic, analgesic, swelling, anti-anxiety, anti-depressant, and tranquilizing effects.
Plant source
Valerian (Latin scientific name: Valeriana officinalis L.) is a perennial herb; the rhizome is thick, fleshy, up to 2 cm in diameter, elongated and branched. Flowering from May to July, fruiting from June to October.
Distributed in the vast area from northeast to southwest of China. Mountain slopes, grasslands, forests, and ditch edges, below 2500 meters above sea level, can be distributed up to 4000 meters in Tibet.
valerian root powder extract is widely distributed all over the world and is one of the oldest medicinal plants. It has been used for more than three hundred years. Valerian Extract Powder preparation is also one of the top ten best-selling natural plant preparations. Valerian has a long history of medicinal use in China. It was first published in "Compendium of Materia Medica", "Southern Yunnan Materia Medica" and "Chinese Pharmacopoeia". It has the effects of soothing mind, dispelling rheumatism, promoting blood circulation, and relieving pain. The rhizomes and roots are used for medicinal purposes.

Specification
| Product name | Valerian Extract Powder |
| Latin name | Valeriana officinalis L. |
| Used Part | Rhizome |
| Assay | Valeric Acid 0.4% 0.8% |
| Appearance | Brown yellow powder |
| Bulk density | 40-60g/100ml |
| Tapped density | 60-90g/100ml |
| Particle size | 100% pass 80 mesh |
| Loss on drying | ≤ 5.00% |
| Residue on Ignition | ≤ 5.00% |
Heavy Metals
| Total Heavy Metals | ≤ 10ppm |
| Lead | ≤ 3ppm |
| Arsenic | ≤ 1ppm |
| Mercury | ≤ 0.1ppm |
| Cadmium | ≤ 1ppm |
| Pesticides residue | Complies |
Microbiology
| Total plate count | ≤ 1000cfu/g |
| Yeast & Mould count | ≤ 100cfu/g |
| Enterobacteriaceae (BTGN) | ≤ 100cfu/g |
| Escherichia coli | Not Detected/g |
| Salmonella species | Not Detected/10g |
| Staphylococcus aureus | Not Detected/g |
bulk valerian root extract powder Function&Application
1. Improve sleep and sedation, can be used to extend sleep time.
2. Protect the liver.
3. Chinese medicine believes that Valerian Extract Powder has the effects of calming the nerves, regulating qi, promoting blood circulation, and relieving pain. bulk valerian root extract powder is used for restlessness, insomnia, lack of sleep sound, convulsions, epilepsy, blood stasis, amenorrhea, dysmenorrhea, low back and leg pain, iron hitting injury, and abdominal pain.
★YSG Advantage:
Pls kindly to check the advantagesof Plant Extract from YSG :
1. The price is 10% lower than the market, which can reduce the import cost.
2. Free sample provided for your testing. medical@ysgcn.com
3. Lead time is within 3 days after order confirmation.
4. Quality complied with the EP, USP standard and confirmed by third party per year.

Hot Tags: valerian extract powder,valerian root powder extract,bulk valerian root extract powder ,China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, quotation, low price, in stock, buy discount, free sample, made in China, Rhodiola Rosea Root Extract Powder









